Kategorie
Home Rostliny Léčivé byliny Eukalyptus

Eukalyptus

Ždánice
24. 5. 2022 - 14:48
970 Kč
Prodávající

Popis

Eucalyptus gunnii neboli Blahovičník Gunnův
je stálezelený keř, pocházející z Tasmánie a Austrálie. Díky své mrazuvzdornosti (až -15°C) se však stále více pěstuje i v jiných oblastech světa. Typické jsou jeho kulaté, modrošedo-zelené listy, které jsou na povrchu pokryty voskovým povlakem. V listech se nachází vonné silice, které se vypařují do okolního ovzduší. Silice pozitivně působí na dýchací cesty, inhalují se při astmatu, senné rýmě, bronchitidě. Bylinné přípravky se také používají při léčbě kožních onemocnění či popálenin, ale i revmatických obtíží.
Pěstování: V našich podmínkách se nejčastěji pěstuje jako hrnková pokojovka, která vyžaduje letnění a v létě zkrášlí balkón či terasu. Větší jedince je možné i volně vysadit. Miluje slunce a hodně světla.
Stanoviště: V bytě umístíme na co nejsvětlejším místě, nikdy do blízkosti zdroje topení. Od května do září/října letníme na terase či balkóně, na plném slunci. S rizikem mrazíků přemístíme do chladnější světlé místnosti (zimní zahrada, světlá chodba atd.).
Substrát: Postačí dobře propustný běžný zahradnický substrát v kombinaci s pískem (čtvrtina písku). Přimíchat můžeme případně i trochu rašeliny. Vhodná je opora v podobě např. bambusové tyče.
Zálivka: Vyvážená zálivka je velmi důležitá. Eukalyptus nezvládá systematické přelívání, zalévejte proto až tehdy, když substrát vyschne. Na druhou stranu pozor, na suchu nevydrží déle než maximálně týden. Jakmile uschne, už se nevzpamatuje. Nejlepší je tedy spodní zálivka do podmisky, přebytečnou vodu pak vylejeme. V zimě zálivku výrazně snížíme, a to podle prostředí, kde ho zimujeme. Většinou postačí 1x za 2 až 3 týdny.
Hnojení a škůdci: Cca od dubna do srpna hnojíme 1x za 1-2 týdny. Není příliš vhodné používat hnojiva s vysokým obsahem dusíku (N), ale spíše draslíku (K), např. Kristalon na plod a květ. Eukalypty obecně příliš netrpí na škůdce.
Přesazování a řez: Podle potřeby rostlinu přesazujeme, ale z počátku není nutné, nádoba je dostatečně veliká.

Základní údaje

Oblast inzerce
Ždánice
Druh inzerátu
soukromá inzerce
Číslo inzerátu
73661295441959722263
970 Kč
Prodávající

Eukalyptus

Zavřít Zavřít
Prodávající
Olivymatej.cz
Pošlete uživateli zprávu
0 / 1000

Nahlásit inzerát

Zavřít Zavřít
0 / 2000
Děkujeme za zpětnou vazbu! Inzerát byl nahlášen!