Kategorie
Home Rostliny Okrasné dřeviny, bonsaje Rohovník obecný

Rohovník obecný

Ždánice
25. 5. 2022 - 10:51
4 780 Kč
Prodávající

Popis

Ceratonia siliqua („karob“, „Svatojánský chléb“) je středně velký strom z čeledi bobovitých, dorůstající výšky přes 15m. Pochází z oblasti staré Palestiny a Sýrie, odkud se rozšířil do celého Středozemí, pěstuje se ale třeba i v Číně. Jeho plody jsou velké tuhé hnědé lusky, obsahující tvrdá semena velikosti čočky. Ta mají všechna přibližně stejnou hmotnost 0,2g, proto se od pradávna využívala jako závaží. Později tak byla odvozena jednotka „karát“, která udává hmotnost broušených drahokamů (nezaměňovat s karáty u zlata, udávající ryzost). Uvnitř lusků mezi semeny je nasládlá vonná dužnina, která se suší a mele na mouku zvanou „karob“. Slouží jako velice chutná a výrazně zdravější náhražka kakaa.

Označení ´svatojánský chléb´ získal rohovník tím, že jeho lusky údajně nasytily sv. Jana Křtitele během jeho putování pouští.

Listy jsou tmavě zelené, drobné a lesklé, v mládí načervenalé. Kůra stromu charakteristicky rozpraskaná. Na mladých větvičkách se zhruba od června do srpna vyskytují drobná červenavá hroznovitá květenství. Rohovník je však dvoudomý, tedy abychom se dočkali plodů, museli bychom mít rostliny dvě, samčí i samičí.

Pěstování: dá se pěstovat jako velice zajímavá pokojová (přenosná) rostlina v květináči. V létě jí svědčí pobyt na plném slunci. Lze ji umístit i do polostínu, tam ale může trochu změnit svůj vzhled, listy rostou větší a příliš nevznikají mladé krátké větve. Korunu rohovníku můžeme bez problému zastřihávat podle potřeby.

Zálivka: V létě vyžaduje hojnou zálivku (především pokud mu dopřejeme pobyt na slunci), v zimě mírnou, při přelívání můžou kořeny uhnívat.

Substrát a živiny: Ideální je propustný, hlinitopísčitý substrát s drenáží na dně květináče. V létě přihnojujeme cca 1x za 3 týdny tekutým hnojivem (nejlépe organickým). Přesazujeme přibližně jednou za 2 roky.

Zimování: Ideální podmínky pro přezimování je světlo a teplota kolem 10-15°C. Pokud má opravdu dostatek světla, může přebývat i v teplejším prostředí.

Základní údaje

Oblast inzerce
Ždánice
Druh inzerátu
soukromá inzerce
Číslo inzerátu
36120298041959722227
4 780 Kč
Prodávající

Rohovník obecný

Zavřít Zavřít
Prodávající
Olivymatej.cz
Pošlete uživateli zprávu
0 / 1000

Nahlásit inzerát

Zavřít Zavřít
0 / 2000
Děkujeme za zpětnou vazbu! Inzerát byl nahlášen!