Home Rostliny Ostatní rostliny Cykas japonský

Cykas japonský

Ždánice
24. 6. 2022 - 14:34
1 890 Kč
Prodávající

Popis

Cycas revoluta
Velikost nádoby: 10l
Výška celková (s nádobou): 85-95 cm
Výška rostliny: 60-70 cm
Výška kmene: 10-15 cm

Cycas revoluta (Cykas japonský) je nejznámější a nejčastěji pěstovaným druhem. Pochází z oblasti jižního Japonska, kde roste nejčastěji na plném slunci na vápencových svazích. Je to velmi dlouhověká rostlina, ve starých japonských zahradách rostou jedinci stovky let, nejstarší dokonce 1 100 let.

C. revoluta roste velmi pomalu, v domácích podmínkách maximálně 1cm kmene za rok, pěstitelským úspěchem pak je, když vyraší 2 patra listů během jednoho roku. Kmen je specifický, neobsahuje dřevo, ale pevnou škrobovou výplň. U starších rostlin se může větvit. U mladých má podobu koule. Listy jsou tmavě zelené, lesklé a tvrdé. Rostlina je dvoudomá, samčí jedinec vytváří šišku o velikosti 30-60 cm, samičí asi 20 cm. Rozeznat samce a samici bez šišek však není možné.

Pěstování:

Pěstujeme na plném slunci, avšak po klidovém období je vždy třeba na slunce navyknout. Nejprve umístíme na několik málo týdnu do polostínu, poté se už nemusíme bát, že se listy spálí.

Zimování: Cycas revoluta je poměrně mrazuvzdorný druh, řada pěstitelů uvádí přežití krátkodobě i při teplotě -11°C. Přežije většinou kmen, listy znovu obrazí zjara. Jedná se samozřejmě o jedince volně vysazené, záleží také na celkovém stavu rostliny a jejím stáří. Pro volně vysazené vždy doporučujeme použít kryt (mini skleník z polykarbonátu), který ochrání i před nebezpečným vlhkem.

Zimní pokles teplot je však velmi důležitý, jedním z důvodů je zabránit rostlině, aby vyrašila nové patro listů v době, kdy má nedostatek světla. Listy by pak byly nepřirozeně vytáhlé či zdeformované.

Rostliny v květináči umístěte do teploty 5-10°C, relativně bezpečná je u jedinců s již vyvinutým kmenem teplota několik málo stupňů pod nulou. Při nízkých teplotách však nesmí navlhnout.
Pro více info nás kontaktujte na náš email: olivymatej@seznam.cz

Základní údaje

Oblast inzerce
Ždánice
Druh inzerátu
soukromá inzerce
Číslo inzerátu
66229515441959722254
1 890 Kč
Prodávající

Cykas japonský

Zavřít Zavřít
Prodávající
Olivymatej.cz
Pošlete uživateli zprávu
0 / 1000

Nahlásit inzerát

Zavřít Zavřít
0 / 2000
Děkujeme za zpětnou vazbu! Inzerát byl nahlášen!