Kategorie
Home Rostliny Popínavé rostliny Ačokča - Paprikookurka - Cyclanthera pedata - 10 semen

Ačokča - Paprikookurka - Cyclanthera pedata - 10 semen

Jihočeský kraj
8. 2. 2021 - 23:06
10 Kč
Prodávající
Bergenia

Popis

Nabízím loňská (2020) semena léčivé zeleniny nazývané ačokča nebo paprikookurka (Cyclanthera pedata), cena 10Kč za 10 semen v igelitovém ZIP sáčku.

Ačokča je krátkověká teplomilá kulturní plodina neznámá z přírody. Podle nalezené keramiky s motivy jejích plodů ji Inkové v jihoamerických Andách pěstovali již v první polovině 1. tisíciletí n. l. Dnes se ačokča pěstuje od tropů po mírné pásmo i jinde, především v Americe od Bolívie a Peru po Mexiko a v jižní Asii.

V kuchyni se dá využít celá nadzemní část rostliny. Až 10cm dlouhé světle zelené plody připomínají tvarem papriku, ale chutnají spíše jako okurka, malé mají trochu hráškovou příchuť. Obsahují vitamíny C, B1, B2, B3 a flavonoidní glykosidy (antioxidanty), z minerálů především draslík, fosfor, vápník a hořčík. Malé plody jsou vyplněné šťavnatou dužinou, která s růstem plodů vatovatí a vysychá. Původně bílá měkká semínka postupně tmavnou a získávají tvrdou slupku, proto se zralejší semena nejedí. Zralé plody jsou duté, nažloutlé a černá semena jsou v nich na provazci (placentě) visícím od špičky plodu směrem ke stopce. Malé plody jsou nejlepší syrové. Trochu větší plody se stále bílými semeny lze využít do teplé kuchyně (např. do leča) a celé na zavařování. Plody blížící se své plné velikosti se hodí k plnění, semena z nich lze vytáhnout po odříznutí špičky. Nakrájené plody lze sušit.

Syrové mladé listy a konce stonků s okurkovou chutí lze přidávat do salátů, listy do vařených zeleninových jídel nebo zpracovat jako špenát, z nati včetně květů je chutný čaj zlatavé barvy. Kořeny využívali Peruánští domorodci k čištění zubů.

Ačokča stabilizuje hladinu krevního cukru při cukrovce, působí jako léčba i prevence poruch oběhového systému (snižuje cholesterol a zbavuje cévní stěny škodlivých cholesterolových plátů), upravuje krevní tlak a pomáhá při léčbě respiračních chorob a trávicích potíží. Bývá řazena mezi adaptogeny a rostliny proti stárnutí. Odvar z plodů je močopudný, pomáhá při zánětu močových cest a vyplavuje toxiny z těla. Šťáva z listů má protizánětlivé účinky, listy lze urychlit hojení povrchových ran.

Ačokče vyhovuje teplo a vlhko, slunečné stanoviště s humózní, živinami bohatou propustnou půdou. Dobře roste ve skleníku. Potřebuje dostatečnou zálivku, ale při pěstování v nádobách nesmí dlouhodobě stát ve vodě. Její pnoucí, až 5m dlouhé bohatě větvené stonky zaberou opravdu velký prostor, je vhodné pěstovat ji na opoře (může se i plazit po zemi), hodí k plotům a pergolám. Vzhledem k bujnému růstu je vhodné přihnojování. Sazenice předpěstováváme v dubnu, ven vysazujeme, až když už nehrozí přízemní mrazíky.

V Českých Budějovicích osobní předání, při zaslání poštou poštovné dle typu zásilky.

Více mých inzerátů s nabídkou rostlin na sBazar.cz

Základní údaje

Oblast inzerce
Jihočeský kraj
Druh inzerátu
soukromá inzerce
Číslo inzerátu
51685896145176219545
10 Kč
Prodávající
Bergenia

Nahlásit inzerát

Zavřít
0 / 2000
Děkujeme za zpětnou vazbu! Inzerát byl nahlášen!