Popis
Nabízím listy na zakořenění z Africké fialky (Saintpaulia), nazývané též Usambarská fialka, Pavlínka nebo Jonátka, cena za jeden. Tato středně velká odrůda má květy jednoduché, tmavě fialové s bílým, mírně zvlněným okrajem.
Africké fialky se řadí se do čeledi Podpětovité (Gesneriaceae) a jsou blízce příbuzné rodu Tořivka (Streptocarpus). Rod Saintpaulia pochází z horského prstence zvaného „Východní oblouk“ v Tanzánii a Keni, především z jeho pohoří Usambara, kde roste v tropických deštných lesích zejména ve skalních štěrbinách a převisech. Obsahuje 10 druhů a řadu poddruhů, jako pokojové rostliny se však většinou pěstují hybridy (bylo vyšlechtěno kolem 20 000 odrůd) vzniklé především křížením druhů Saintpaulia ionantha a Saintpaulia confusa. Kolonizaci oblasti zahájilo Německo kolem roku 1885, správcem provincie Tanga byl ustanoven baron Walter von Saint Paul-Illaire a ten roku 1892 do Německa semena rostliny, která mu připomínala fialky. Rostlina po něm byla pojmenována Saintpaulia ionantha, brzy si našla příznivce v Británii, ve 20.století se Africké fialky začaly pěstovat ve velkém v USA a nyní patří k nejoblíbenějším pokojovým rostlinám po celém světě.
Africká fialka kvete v dobrých podmínkách celoročně. Vyhovuje jí světlé místo s rozptýleným světlem, přímé slunce jí může spálit listy a květy. Hodí se na východní, severozápadní a severní okna nebo na místa dále od silně osluněných oken. Ideální teplota je 20-25°C, špatně snáší teploty pod 15oC, prudké změny teplot a průvan. Zaléváme měkkou vodou pokojové teploty do podmisek, aby voda nepoškodila středy listových růžic. Nesnáší přemokření (nesmí dlouhodobě stát ve vodě), ale zemina nemá ani úplně vyschnout. Doporučuje se lehčí, vzdušnější, spíše kyselejší substrát (pH 5,5-7). Pro bohatší kvetení je vhodná vyšší vzdušná vlhkost a hnojiva na květ nebo květ a plod.
Odpovídejte PROSÍM přes kontaktní formulář, NEpište SMS.
Můžete se podívat na mé další inzeráty.
Poslední aktualizace: 23.4.2025