Kategorie
Home Rostliny Semena a sazenice Sazenice Šáchor jedlý - chutná superpotravina

Sazenice Šáchor jedlý - chutná superpotravina

Olomoucký kraj
23. 6. 2022 - 11:41
35 Kč
Prodávající

Popis

Výprodej sazenice Šáchoru 2+1 zdarmaBalení obsahuje 1 sazenici o velikosti 20 - 30 cm

Popis

Šáchor jedlý (Cyperus esculentus), někdy také zelenošáchor, chufa, gomi, či lidově tygří ořech anebo zemní mandle je velmi zdravá a navíc chutná rostlina. Pochází z Afriky a zmínky o této pozoruhodné rostlině nacházíme již ve starověkém Egyptě, kdy se jedlé hlízky dávali zemřelým do hrobu na zpříjemnění věčné cesty. Dnes se řadí mezi takzvané superpotraviny, neboť je zdraví prospěšná svým vysokým obsahem vlákniny, minerálními látkami a zároveň absencí lepku a cholesterolu.
Rostlina má světle zelenou nevětvenou trojhrannou lodyhu o průměru asi 3 mm, s čárkovitými žlutozelenými listy, které mají výraznou střední žilku a jsou lehce stočené. Květy vyrůstající na vrcholu lodyhy mají světle žlutou až žlutohnědou barvu, jsou oboupohlavní a vytvářejí kuželovitá květenství. Pod povrchem půdy se vytváří tenký oddenek s jedlými hlízami, které mohou být v půdě až 45 cm hluboko. Právě tyto hlízy, vyorávající se jako brambory, jsou to co je nám tak prospěšné. Po oloupání se jedí syrové, ale i vařené nebo pečené. Chuť je nasládlá, podobná mandlím a proto jsou pro alergiky na ořechy skvělou alternativou při pečení. Upražené a rozemleté hlízky se používají jako alternativa kávy, dále se z nich v arabských zemích vyrábí nasládlý nápoj zvaný Šerbet. V Evropě se zase vyrábí ořechové mléko bez ořechů, či exotický nápoj zvaný Horchata. Kromě toho se z hlíz lisuje velice kvalitní olej a své využití nachází rovněž i v kosmetice. Hlízky sklízíme na podzim, kdy začne nadzemní část odumírat.
Šáchor jedlý je úžasná, zdraví prospěšná a u nás málo známa rostlina, která se dá pěstovat buďto v květináči, nebo i v zahradě. Je výborný i jako rybí návnada, zejména na kapry, kteří této pochoutce nemohou odolat.Výška rostliny

40 – 60 cm, někdy až 80 cm.Semena - neoseeds
www.neoseeds.cz

Základní údaje

Oblast inzerce
Olomoucký kraj
Druh inzerátu
soukromá inzerce
Číslo inzerátu
62654004290494331454
35 Kč
Prodávající

Sazenice Šáchor jedlý - chutná superpotravina

Zavřít Zavřít
Prodávající
Karel Neoral
Pošlete uživateli zprávu
0 / 1000

Nahlásit inzerát

Zavřít Zavřít
0 / 2000
Děkujeme za zpětnou vazbu! Inzerát byl nahlášen!